Oldalak

2012. december 25., kedd

Lusta asszony bélese

Sem konyhai rutin, sem konyhai eszközök nem kellenek a süti elkészítéséhez, csak a két kezünk és egy tepsi. :)


Hozzávalók

25 dkg rétesliszt
15 dkg porcukor
1 csomag sütőpor
csipet só
2 nagy tojás
3 dl tej
fél kiló túró
reszelt ciromhéj
mazsola
5 dkg margarin

Egy tepsit jó vastagon kivajazok. A réteslisztet a porcukorral, a sütőporral, a sóval jól elkeverem és a felét a tepsibe egyenletesen elosztom. Rámorzsolom a túrót, amire jó sok reszelt citromhéjat és mazsolát szórok. Meghintem a tetejét a maradék lisztes keverékkel, s leöntöm a tojással elkevert tejjel. A margarint elmorzsolom a tetején és 180 fokon pirosra sütöm.

Jó étvágyat hozzá! 

2012. december 15., szombat

Sajtos pogácsa


Hozzávalók

60 dkg liszt
2 csapott ek. só
25 dkg margarin
25-30 dkg reszelt sajt
fél dl tej
1 tk. cukor
3 dkg élesztő
1 tojás
kb. 2 dl tejföl

Tetejére

1 tojás
reszelt sajt

A tejet meglangyosítom a cukorral és belemorzsolom az élesztőt. A lisztet összekeverem a sóval, majd elmorzsolom a margarinnal. Hozzáadom a reszelt sajtot, a tojást, a tejfölt és az élesztőt. Közepesen kemény tésztát gyúrok. Fóliával letakarva legalább 2 órára hűtőbe teszem. (de még jobb, ha egy éjszakára)
Ujjnyi vastagra nyújtom, megkenem tojással és megszórom a sajttal, majd pogácsaszaggatóval kiszaggatom. Tepsin hagyom kelni a pogácsákat. 200 fokos sütőben kb. 15 percig sütöm.


Jó étvágyat hozzá!

2012. december 14., péntek

Stollen

A stollen egy különösen finom, tartalmas, szaftos és fűszeres gyümölcskenyér jellegű sütemény, amelyet alapvetően karácsonyra készítenek el. Bár a tökéletes végeredményhez nem árt, ha már novemberben megsütjük a süteményt, és karácsonyig jól becsomagolva pihentetjük, hogy íze és aromája tökéletes legyen. Jellegzetesen ovális formájú, kívülről porcukorral beszórt sütemény. Ez nem véletlen. A stollen ugyanis a pólyába, kendőkbe betekert Kisjézust hivatott jelképezni. Eredete mégis a régi időkben és a karácsony előtti böjti időszakban keresendő. A középkorban a stollen egy lisztből, vízből, élesztőből és olajból készült egyszerű kenyér volt, messze nem olyan ízletes, mint a mai változata. Akkoriban az egyházi előírások tiltották, hogy böjti időszakban bármilyen más hozzávalót ( így például a vaj) adjanak a tésztához. Idővel aztán sikerült meggyőzni a pápát, akinek engedélyével 1491 óta adható vaj a stollen tésztába. Ezt az első lépést követően a stollen recept fokozatosan gazdagodott egyéb finomságokkal.


Hozzávalók

120 g mazsola
200 g vegyes aszalt gyümölcs
fél dl rum
1 csomag Bourbon vaníliás cukor
100 g porcukor
50 g élesztő
500 g liszt
2 dl tej
200 g vaj
1 tojás
70 g mandula
1 csipet só
0,5 tk fahéj
0,5 tk szegfűszeg
0,25 tk szerecsendió
1 citrom reszelt héja
1 narancs reszelt héja

A tejet felmelegítem és elkeverem a porcukorral és az élesztővel. A mazsolát és az apróra vágott aszalt gyümölcsöket a rumba és egy kevés meleg vízbe beáztatom. A vajat felolvasztom, de ne legyen forró, csak langyos. A mandulát apróra vágom. A lisztet elkeverem a sóval. Ha az élesztő felfutott, hozzáadom a tojást, az olvasztott vajat, a fűszereket, a narancs és a citrom reszelt héját. Jól elkeverem, majd a liszthez öntöm. 10 percig gyúrom, majd hozzáteszem a lecsurgatott gyümölcsöket és a mandulát, majd ismét jól átgyúrom. 90 percre meleg helyre teszem, kelesztem.
A sütőt előmelegítem 175 fokra.
A kelesztés után átmozgatom a tésztát, s egy 30 cm hosszú, elkeskenyedő végű rudat nyújtok belőle. A rúd közepét nyújtófával elvékonyítom, az egyik gömbölyded szélét ráhajtom és a mélyedésbe fektetem. Mindkét hosszanti oldalát benyomkodom a kezemmel. 15 percig pihentetem. Ha megkelt a kalács, 60 percig sütöm az előmelegített 175 fokos sütőben.


50 g margarin
porcukor

A kisült kalács tetejét, még forrón lekenem az olvasztott vajjal, és vastagon beporcukrozom.
A teljesen kihűlt kalácsot fóliába csomagolva hűvös helyen tároljuk. Sokáig eláll.



Jó étvágyat hozzá!

Sajtos rúd

Hozzávalók

80 dkg liszt
25 dkg margarin
3 tojás
2 pohár tejföl
1,5 csomag sütőpor
1,5 ek só

Tetejére

tojás
reszelt sajt

A hozzávalókból tésztát gyúrok, hideg helyen kicsit pihentetem. Kinyújtom, tojással megkenem, reszelt sajttal megszórom a tetejét, végül apró rudakat vágok belőle. 180 fokon sütöm.

Jó étvágyat hozzá!

Pékkifli


Hozzávalók

60 dkg liszt
2,5 dkg élesztő
1 dl tej
3 dl szóda
1 dl olívaolaj
1 ek. cukor
2 kávéskanál só

A tejet meglangyosítom a cukorral és belemorzsolom az élesztőt. 15 percig hagyom, hogy felfusson. A lisztet egy tálba mérem, hozzáadom a többi hozzávalót és jól bedagasztom. 1 órára meleg helyre teszem.

Kiflikbe

vaj vagy margarin

A tetejére


2 sárgája
tengeri só
A tésztát kb. 20 részre osztom, egyesével kinyújtom. A felső egyharmadát bevagdosom, az alsó kétharmadát megkenem vajjal, majd a vajas résztől feltekerem. Kifli formára igazítom. 10 percig pihentetem, lekenem sárgájával, de óvatosan, hogy a bevágások mélyedéseit ne érje a tojás. Így alakul majd ki a világos csíkozás. 180 fokon kb. 20-25 percig sütöm.

Jó étvágyat hozzá!

Fenyőkalács

Nekem sajnos nem lett annyira fenyőfa alakú, ferdébben kellett volna az oldalához illesztenem a cipókat, de ennek ellenére nagyon finom lett! :)


Tészta

1 dl tej
450 g liszt
1 tasak instant élesztő
80 g porcukor
1 tojás
1 csapott tk. só
1 csomag vaníliás cukor
250 g túró
100 g aszalt áfonya / mazsola

Ezenkívül

2 ek. tej
3 ek. mandulaforgács

A tejet felmelegítem. A lisztet az élesztővel elkeverem, majd az áfonya kivételével hozzáadom a többi hozzávalót és sima tésztává dagasztom. Végül belegyúrom az áfonyát is. Meleg helyen hagyom duplájára kelni. Hengert formálok belőle és 16 egyenlő részre vágom. Ezeket először golyóvá, majd hosszúkás cipóvá formázom. 3-4 cipót a tepsi közepébe egymás felé helyezek, ez lesz a fenyő törzse. A többit a törzs mindkét oldalához ferdén illesztek. A tésztát lefedem, és pihentetem, amíg picit megnő. 2 ek. tejjel megkenem a tetejét és 3 ek. mandulaforgáccsal megszórom. A tepsit a sütő alsó részébe tolom, és a kalácsot 15 perc alatt 180 fokon megsütöm.


Karácsonyi vaj

250 g margarin
2 tk. mézeskalács fűszerkeverék
1 ek. kakaópor
50 g porcukor
1 csipet só
1-2 ek nutella (elhagyható)

A hozzávalókat összekeverem és tálalásig hűtőszekrényben tárolom.

Jó étvágyat hozzá!

2012. december 11., kedd

Csokipogácsa


Hozzávalók

25 dkg liszt
1 tk. sütőpor

6 dkg margarin
6 dkg cukor
2 ek. tej
1 tojás
5 dkg süthető csokilencse

A margarint a sütőporral, a sóval és a liszttel elmorzsolom. Hozzáadom a cukrot, a tejet és a tojást, s tésztát gyúrok. Végül beledolgozom a csokilencsét. Enyhén lisztezett felületen 1 cm vékonyra nyújtom. Pogácsaszaggatóval korongokat szaggatok. Palacsintasütőben vajat olvasztok, és mindkét oldalát aranybarnára sütöm. Ízlés szerint lekvárral, tejszínhabbal..fogyasztható.
Sütőben is süthető, tetejét kevés tejjel megkenem, 200 fokon 10-12 percig sütöm.

Jó étvágyat hozzá!

Csokis kifli


Hozzávalók

60 dkg liszt
1 tk. só
7 dkg cukor
1 tojás
3 dl tej
7 dkg margarin
3,5 dkg élesztő

Az hozzávalókból a szokásosnál kissé lágyabb tésztát dagasztok. 20 percig kelesztem.

Töltelék

12 dkg étcsoki
2 ek kakaópor
7 dkg cukor
1 ek. kandírozott narancs
2-3 ek. narancslekvár / baracklekvár

Késes aprítóban a lekvár kivételével a hozzávalókat finomra őrlöm. Annyi lekvárt adok hozzá, hogy kenhető legyen.

A megkelt tésztát 4 részre vágom. Az egyiket vékony, kör alakú lappá nyújtom és megkenem a töltelék felével, s beborítom egy másik kinyújtott lappal. 16 cikkre vágom, feltekerem, tojással kenem és 15-20 percig sütöm. A másik két lapból is elkészítem ugyanezt.


Jó étvágyat hozzá! 

2012. december 10., hétfő

Szendvicssüti

Légmentesen zárható dobozban 1 hétig állnak el. 1-2 nap után puhák lesznek.


Hozzávalók

26 dkg margarin
10 dkg porcukor
50 dkg liszt
fél tk. só
lekvár

A vajat habosítom, hozzáadom a porcukrot és simára keverem. Belekeverem a lisztet és a sót. 2 részre osztom, folpackba tekerem és 1 órára a hűtőbe teszem. A sütőt 160 fokra előmelegítem. Enyhén lisztezett felületen kinyújtom a tésztát és köröket szaggatok belőle. 10-12 percig sütöm. Akkor lesz kész, amikor a széle aranybarnára pirul. Teljesen kihűtöm, majd lekvárral kettőt összeragasztok.

Jó étvágyat hozzá! 

Fahéjas-vaníliás


Tészta

60 dkg liszt
1 tk só
3 ek. cukor
1 tojás
2 sárgája
3 dl tej
6 dkg margarin
3 dkg élesztő

A tejet meglangyosítom a cukorral, belemorzsolom az élesztőt és pár percig hagyom, hogy az élesztő felfusson. Addig a dagasztógépbe mérem a többi hozzávalót, végül hozzáadom az élesztős tejet is. A tésztát alaposan kidolgozom, majd 50 percig kelesztem.

Töltelék

3 dl tej
2 ek. cukor
1 csomag vaníliás pudingpor
5 dkg margarin

Pudingot főzök, ha kihűlt belekeverem a margarint.

A megkelt tésztát 12 részre osztom, téglalap alakúra nyújtom. Az egyharmad részét becsíkozom, a közepére teszek a pudingból. Ráhajtom a vágatlan részt, majd a csíkozottat. 20 percig pihentetem. 170 fokos sütőben kb. 15 percig sütöm. Miután megsültek, olvasztott vajjal megkenem, fahéjas cukorba forgatom. 




Jó étvágyat hozzá!

Vaníliás-almás bagyuk

Miután megsütöttem, vendégek jöttek. Mindenkinek nagyon ízlett. Pillanatok alatt el is fogyott. :)


Töltelék

4 nagyobb alma
1 csomag vaníliás pudingpor
2 ek barnacukor
1 tk őrölt fahéj

A töltelékkel kezdem. Az almákat meghámozom és lereszelem, a levét pedig kinyomkodom. Ezt a lét elkeverem a pudingporral és besűrítem. Hozzáadom az almát, a cukrot és a fahéjat. Hűlni hagyom.

Tészta

60 dkg liszt
1 tk. só
3 ek. cukor
1 tojás
3 dl tej
6 dkg margarin
3 dkg élesztő

A hozzávalókból tésztát gyúrok, majd kb. 30 percig kelesztem. 
Amíg kel, a kuglófformát kikenem vajjal.
A tésztát kinyújtom és körülbelül 25 négyzetre vágom. Minden kis négyzet közepébe teszek egy kis vaníliás almát, majd kis batyukat formázok belőlük.


A tészta közé

1 csésze olvasztott margarin
1 csésze barnacukor
2 tk. őrölt fahéj

A cukrot elkeverem a fahéjjal. A batyukat az olvasztott vajba, majd a fahéjas cukorba mártom, és a formába rendezem őket. A tetejére kenem a maradék vajat és szórom a cukrot. Kicsit hagyom ismét kelni, majd 180 fokra előmelegített sütőbe 30-40 percig sütöm. Ha a teteje sütés közben nagyon pirulna, fóliával le kell takarni. A megsült tésztát azonnal átfordítom egy nagy tálra.



Jó étvágyat hozzá!

2012. december 9., vasárnap

Mézeskalács



Hozzávalók

76 dkg liszt
34 dkg porcukor
2 púpozott kiskanál szódabikarbóna
örült szegfűszeg
őrölt fahéj
őrölt gyömbér
kevés kakaó
5 dkg margarin
4 tojás
4 ek. méz

A hozzávalókat összegyúrom, a tésztát kicsit beteszem a hűtőbe és már nyújthatom, s szaggathatom is. Fűszerezés ízlés szerint!



Díszítés

500 g porcukor
2 fehérje

A porcukrot a fehérjével összekeverem, habzsákba töltöm és már díszíthetem is a mézeskalácsokat.



Jó étvágyat hozzá! 

Rumos-mazsolás kiflik

Közeledik a karácsony! Ma máglyarakást, mézeskalácsot és rumos-mazsolás kifliket sütöttem. A kiflik fémdobozban akár 3 hétig is elállnak.


Hozzávalók

300 g liszt
fél csapott teáskanál sütőpor
130 g porcukor
1 narancs héja
150 g margarin
1 tojás
130 g mazsola

Ezenkívül

4 ek. tej
4 teáskanál rum

A rumot, a tejet és a mazsolát egy tálba öntöm. A tészta többi hozzávalóját összekeverem, majd hozzáadom a mazsolát. A masszát elfelezem, és egyenként kb. 45 cm hosszú hengerekre formázom. Ezeket 1 cm vastag szeletekre vágom, kiflikké formázom. Tepsire fektetem a kifliket és 15-20 percig 180 fokon megsütöm őket. 

Mázhoz

100 g porcukor
kb. 4 teáskanál víz
1 teáskanál rum

Sütés után hagyom kihűlni. A mázhoz a hozzávalókat összekeverem, és a kiflikre csorgatom.


Jó étvágyat hozzá!

2012. december 7., péntek

Almás-diós muffin

9-10 darab lesz egy adagból.


Tésztához:

170 g liszt
120 g cukor
7 g sütőpor
5 g fahéj
csipet só
50 g margarin
125 ml tej
1 tojás
220 g reszelt alma

A szóráshoz

45 g durvára tört dió
45 g cukor

A lisztet, cukrot, sütőport, fahéjat, sót egy tálba mérem. A vajat elmorzsolom benne. A tejet elkeverem a tojással, majd a liszthez öntöm, és simára keverem. A meghámozott, lereszelt, kissé kinyomkodott almát is hozzáadom. A formákat megtöltöm vele, tetejét megszórom a diós cukorral, majd 180-200 fokon 25-30 percig sütöm.


Jó étvágyat hozzá! 

Yorkshire pudding

Délelőtt szokás szerint recepteket nézegettem és rábukkantam erre a hihetetlenül gyorsan elkészíthető, és isteni finom süteményre. Körülbelül 15-20 perc alatt kész is van. Egy adagból 12 darab lesz. Nekem kellett még egy adagot csinálnom, mert egy nem volt elég! :) 


Hozzávalók

3 tojás
100 g liszt
2,5 dl tej
csipet só

A sütőt 230 fokra előmelegítem. 
A hozzávalókat összekeverem. A 12 darabos muffinforma aljába egyenletesen szétosztok 5 ek. olajat, majd beteszem a sütőbe és addig hevítem, amíg az olaj sercegni és kissé füstölni nem kezd. Kiveszem és gyorsan elosztom benne a tésztát. 10-15 perc alatt megsütöm őket. 
Tejszínhabbal, pudinggal, lekvárral, kakaóval, porcukorral, fahájjal... fogyasztjuk.  


Jó étvágyat hozzá! 

2012. november 3., szombat

Szabolcsi almás máktorta


A szabolcsi almás máktorta nyerte el idén a Magyarország tortája címet. A desszert Pintér Zsolt veszprémi cukrászmester alkotása. Én nem csak az alját szórtam meg mákkal, hanem az egész oldalát.


Tészta

0,5 kg tojásfehérje
30 dkg cukor
20 dkg darált mák
6 dkg darált keksz
10 dkg reszelt alma
fél citrom reszelt héja

A mákot, a darált keksszel, a citromhéjjal és a reszelt almával összekeverem. A tojásfehérjéből cukorral kemény habot verek, majd óvatosan hozzákeverem a mákhoz. Sütőpapírral bélelt sütőlemezen 6 dobostora vastagságú lapot sütök belőle.

Krém

6 dl tej
15 dkg cukor
7 dkg étkezési keményítő
3 db tojás sárgája
25 dkg tejszín
2 evőkanál vaníliás cukor vagy egy vaníliarúd 

Kevés tejjel simára keverem a keményítőt és a tojások sárgáját. A többi tejet, a cukorral és a vaníliás cukorral felforralom, majd kevergetés közben hozzáadom a keményítős keveréket. Ha kihűlt a krém hozzáadom a felvert tejszínt.

Almatöltelék
 
0,5 kg reszelt alma
5 dkg vaj
5 dkg cukor
0,5 dkg fahéj
1 citrom leve

A reszelt almát a cukorra, fahéjjal és a citrom levével megpárolom. Ezt is hagyom kihűlni.

A tortához a hat lap közé felváltva rétegezem a krémet és az almás tölteléket. 3 réteg krém és két réteg alma. Az összeillesztés után egy picit állni hagyom, majd a tetejét és az oldalát megkenem krémmel.

A torta oldalán az alsó 2,5-3 cm-t darált mákkal panírozom. Tetején a közepét kb. 7 cm-es kiszúró segítségével mákkal megszórom. A díszítéshez használt almát meghámozom, negyedelve kevés cukorral és citromlével megdinsztelem. Miután kihűlt, vékony szeletekre vágom és belső élét darált mákba mártom, majd ráteszem a tortára. 




Jó étvágyat hozzá!

Puncstorta


A szélére és a tetejére a leírtak helyett lehet használni tejszínt is. Én szórtam még rá darált diót, de ezt el lehet hagyni. Este jövök még egy recepttel! :)


Hozzávalók

1 db kerek, sárga 6 tojásos piskótatorta
4 ek. rum
1 dl tej
1 tojás
15 dkg porcukor
2 ek. kakaópor
1 dl feketekávé
10 dkg margarin
5 dkg durvára vagdalt dió
7 dkg mazsola
málnalekvár

Tetejére

20 dkg porcukor
1 tojásfehérje
3 evőkanál málnaszörp

Szélére és a tetejére

25 dkg mascarpone
porcukor ízlés szerint
kevés natúr joghurt
egy pici habfixáló

Elkészítés:
A piskótát 3 részre vágom. Kettőt meglocsolok a tejjel elkevert 2 evőkanál rummal, egyet pedig elmorzsolok.
A tojást elkeverem a porcukorral, a kakaóval, kávéval, és vízgőz fölött állandó keveréssel besűrítem.
Leveszem a tűzről, hozzáadom a vajat, a piskótamorzsát, a diót, a mazsolát, és a maradék rumot.
A tölteléket az egyik piskótalapra kenem, ráhelyezem a másik lapot, megkenjem a felforrósított lekvárral, és pár órára (vagy másnapig még jobb), hideg helyre teszem.
Díszítéskor a mázhoz a porcukrot sűrű péppé keverem a tojásfehérjével (nem habot készítek!), és megfestem szörppel. Rákenem a torta tetejére és száraz, hűvös helyen hagyom megkötni.
A mascarponét elkeverem a joghurttal, porcukorral és a habfixálóval. Körbekenem és díszítem vele a tortát. 
Hideg vízbe mártogatott késsel szeletelem.

Jó étvágyat hozzá!